Ara
  • Sarasai Müge

Laos'ta Meditatif Yolculuk

En son güncellendiği tarih: 4 Kas 2019

2016'da yaptığım geziden notlarıma ulaşınca paylaşmadan edemedim :)


Tayland (Chiang Rai) ve Laos (Luang Prabang) arası Delta Nehri üzerinde 2 günlük slow boat (yavaş tekne) merakı nereden çıktı diye kendime sormuş olsam da yolculuk o kadar huzur verici ve meditatif ki sanki bütün dünya sadece Mekong Delta’dan ve gökyüzünden oluşuyor gibi. Birden fillerin belli bir süre zincirli kaldıktan sonra bağlanmasalar dahi kendilerini bağlı sandıkları için bulundukları yerden uzaklaşmadıkları bilgisini hatırladım, ve biz insanların bu anlamda ne kadar çok fillere benzediğimizi düşündüm. O kadar çok kişi bu seyahati nasıl yapabildiğimi soruyor ve ne kadar şanslı olduğumu söylüyor ki. Ancak kalıplara inanmayarak, sistemin ve medyanın direttiği tüm saçmalıklara arkamı dönerek, yani risk alarak, ve bilinmeyene dair biraz cesaret biraz merak besleyerek emek verdim ve hayal ettim, kısacası gönülden diledim ve şükürler olsun ki evren herkesin hayallerine ve dileklerine karşılık verebilecek kadar güçlü ve büyülü bir enerji vericisi. İnsan kendi içindeki küçük evrenden, yani merkezinden istediği zaman, zaten çekim gücü mantığı ile evren ayna görevinde karşılık veriyor ve olanaklar sunuyor. Yani herkes dışardaki safsafa yerine kendi iç huzuruna odaklanıyor olsa idi, dünyada bu kadar savaş, açlık ve insanın karanlık yönleri tarafından üretilmiş felaketler olmazdı diye düşünüyorum. Eğer ki her insan o karanlık tarafını görebilseydi ve hatta sevebilseydi. Sonsuz zaman içinde, sonsuz olasılıklar dahilinde bir sen düşle, ve düşlerini emeğinle besle ki her neye özlem duyuyorsan hayat sana onu sunacaktır.


Aklıma kuzey Tayland'da sınırı geçmeden önce çıkmış olduğum ormanlık bölgelerden ve yerel köylerden geçerek yapılan yürüyüş turundaki rehberden ormanda gördükleri yavru filleri alarak beslemeye başlayan köylülerin (bu sebeple artık vahşi fil kalmamış bölgede) bambu ağaçlarını taşımak için kullandıklarını öğrendiğim geldi. Ve Burma-Laos-Tayland sınırına (Golden Triangle) yakın bu bölgenin afyon tarlaları ile dolu olduğunu. Eskiden şifa amaçlı ağrıları dindirmek üzere kullanılan afyonun bugün batı medeniyetinin tatminsizliğini pekiştirmek ve uyuşma ihtiyacını karşılamak için bu bölgelerde üretilerek yurt dışına gönderildiğini.


Yol boyunca yürürken iç sesimi dinledim ve bir süre sonra sesler düşünceler azaldı, sadece adımlarımı takip eder halde sessizlikte buldum kendimi. Doğada tırmanırken zorlandığım anlarda ve kaygan inişlerde düşme korkusu sardığında, şehirdeki yaşantımda benzer anlara verdiğim tepkilerin aynı olduğunu farketmiştim. Her ne kadar hep düzlük özlemi çeksek de hayatta iniş-çıkışlar hep mevcut ve koşullar sertleştiğinde memnuniyetsizlik ve endişe içine düşüyoruz, ve mevcut olana direnince "keyif alma kabiliyetimizi" kullanamıyoruz. Halbuki özümüzde hep varolan bir yeteneğimiz bu, kullanılmadığında körleşiyor unutuluyor sadece, ve bu seyahate çıkma sebebimin bu yeteneğimi tekrar parlatabilmek olduğunu hatırladım.

18 görüntüleme

İletişim

Sorularınız veya randevu için bana bu form aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

  • Facebook

Copyrights reserved.